Kupowanie mieszkań pod wynajem – podstawy

Nie każdy z nas wierzy w polski ZUS, a dokładniej w realizacje wypłacalności emerytur. Wiele z tych osób myśli nad otworzeniem własnego biznesu lub dochodem pasywnym. Jednym z najpopularniejszych dochodów pasywnych jest  właśnie kupno mieszkania pod wynajem. Zapotrzebowanie na tego typu usługę jest ogromne – firmy potrzebują często mieszkania dla pracowników, młodzi ludzie opuszczają rodzinny dom i wyjeżdżają do miasta aby zacząć dorosłe życie, czy też młode rodziny szukają pierwszych czterech kątów.

Najważniejsze, to aby traktować inwestycje w nieruchomości jako inwestycje długoterminowe. Nie można nastawiać się na szybki zysk – kwestia tego, czy bierzemy mieszkanie w kredyt czy kupujemy za gotówkę jest bardzo ważna przy opracowywaniu zysków – mieszkanie brane w kredyt plus oplaty raty musisz też zarabiać na właściciela – a więc będzie droższe niż opcja kupna za gotówkę i powolnego ratalnego zwrotu inwestycji poprzez wynajem.

Mieszkanie na wynajem

Najważniejszym czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze mieszkania do kupna jest LOKALIZACJA.  Bardzo często zdarzają się sytuację, iż mieszkania w danej lokalizacji – nawet pomimo wyższych cen  – są wynajmowane „od ręki”. Dzieje się tak, ponieważ są to miejsca strategicznie bardzo ważne  – przykładem może być okolica uczelni, jeśli planujemy wynajmować mieszkanie studentom, lub lokalizacje centralne bogate w infrastrukturę i komunikację – łatwy dostęp do szkół, sklepów i lekarzy jest podstawowym warunkiem młodych rodzin szukających swojego pierwszego lokum. Stanowczo odradzam mieszkania oddalone od centrów miast, do których nie dojeżdża w regularnym czasie komunikacja miejska, nawet jeśli cena jest bardzo niska – ludzie szukający mieszkania na wynajem nie mają zamiaru żyć tam całe życie, dlatego liczy się dla nich przede wszystkim wygoda.

Kolejnymi czynnikami, które stawiam na równi są otoczenie oraz wielkość mieszkania. Jeżeli decydujemy się na zakup pod wynajem, niech budynek wygląda schludnie przez nowocześnie, a okolica niech będzie pozbawiona złych opinii. Warto, aby w pobliżu znajdowało się zróżnicowane otoczenie – park, duży sklep lub dyskont, przychodnia lekarska, szkoła lub miejsca w których łatwo o pracę. Odnośnie wielkości – najpopularniejsze do wynajmu są kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Należy unikać mieszkań dużych powierzchniowo – dla wynajmujących liczą się koszta, a wysoka cena za ogrzanie mieszkania w zimie na pewno nie będzie atutem.  Ważne, aby mieszkanie było rozkładowe – pozwala to na dowolne zaaranżowanie przestrzeni przez wynajmujących.

Tak wyglądają podstawy wynajmowania mieszkań pod wynajem. W dalszych artykułach będę opisywał jak mierzyć opłacalność tej inwestycji, oraz jakie parametry uwzględniać przy tego typu kalkulacjach.

Komentarze są wyłączone.